Nepāla un Butāna | Oktobris 

Mēs dodamies uz Nepālu un brīnumaino Butānu! Uz spēka vietām, kur iespējams attīrīt Karmu un iegūt Labvēlību! 3 dienu retrīts Namobudda klosterī, 6 dienas budisma karaļvalstī Butānā.

Mēs pavadīsim 6 dienas Butānā. Butānieši paši sauc savu valsti par DRUK YUL, kas izpaužas kā «Pērkona Pūķa zeme». Valsts ir atvērta apmeklētājiem tikai kopš 1972. gada, tāpēc daudzējādā ziņā tā ir saglabājusi savu tīrību un oriģinalitāti. Šī valsts ir burtiski piesātināta ar budisma vērtībām.

Butānā ir LAIMES ministrija. Laime stāv valsts politikas augšgalā. IKP jēdziens šeit tiek aizstāts ar jēdzienu «nacionālā laime». Ir aizliegts nogalināt dzīvniekus un izcirst mežus. Alpīnisms ir arī aizliegts, jo kalnos dzīvo dievi un tos nevar traucēt.

Butānas Karalisti sauc arī par «atvērtas dvēseles un atklātās plaukstas» valsti, jo viss, pat vienkāršās konfektes, tiek pieņemts ar divām rokām un atvērtām plaukstām. Butānieši uzskata, ka Buda dod visiem pietiekami daudz siltuma, pārtikas un laimes. Lai arī Buda dzīvo katrā no mums, mums tikai jāatrod laiks biežāk ieskatīties sevī, atvērt sevi un dot sevi citiem.

Mēs pavadīsim 9 dienas Nepālā, kur mēs pieskarsimies senajām hinduistu un budistu svētnīcām. Mēs apmeklēsim: Šivas Zelta templi, Svayambudnath stupu, saņemot tās svētību un Boudnath stupu, kas piepilda vēlmes.Mēs pavadīsim arī 3 brīnišķīgas dienas Namobudas klosterī, kur atrodas viena no trim galvenajām Katmandu ielejas stupām. Mēs praktizēsim kopā ar mūkiem.

Mēs veiksim 3 dienu pārgājienu Himalajos, kas notiek 2000 - 2500 m augstumā un tam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Ir nepieciešami ērti apavi, jaka un termo veļa. 2-3 mēnešus iepriekš ieteicams sāks gatavoties: pārvietoties ar kājām un staigāt vairāk, kā arī veikt īpašus elpošanas un jogas vingrinājumus.

Katru dienu ceļojuma laikā - hatha joga un pranajama, meditācijas, lekcijas un īpašas prakse.

Ceļojuma cena: 16 dienas – 1690€

Iekļauts: Nepālā, visi pārbraucieni, izmitināšana 3* viesnīcā Katmandu ar brokastīm, izmitināšana klostera teritorijā un 3 ēdienreizes dienā, izmitināšana divvietīgajos numuros kalnos, viss nodrošinājums kalnu pārgājienā (gids, nesēji, atļaujas, 3 veģetāras ēdienreizes). Butānā, izmitināšana 4* viesnīcā, 3 vienotas veģetārās ēdienreizes, visi pārbraucieni, ieejas biļetes, gids. Kā arī lekcijas, prakses un jogas nodarbības.

Nav iekļauts:

  • Lidojums Rīga - Katmandu - 850 €. Mums ir rezervēta grupas biļete - 20 vietas
  • Lidojums Katmandu-Paro (Butāna) - 350 € - ir jāizpērk!
  • 25 € Nepālas vīza (nopirkta pie Nepālas robežas)
  • Apdrošināšana (15 €), vairākas pusdienas un vakariņas Katmandu, tējas nauda (50 €)

Mūsu pastāvīgajiem dalībniekiem būs patīkamas atlaides! Nepieciešama iepriekšēja intervija un priekšapmaksa!

Apmaksas kārtība:

  1. Līdz 15. martam 850€  avans aviobiļetēm
  2. Līdz 15. maijam avansa aviobiļetēm Katmandu- Paro - € 375
  3. Līdz 3. jūlijam - 790 € avans.
  4. Līdz 3. septembrim - 900

Vairāk informācijas: Viktorija Darakova +37129250994 v.darakova@gmail.com

Ceļojuma maršruts pa dienām

1. diena. Lidojums Rīga-Katmandu. Tikai 15 stundas ceļā un viena pārsēšanās ar Turkish Airlines! Izlidošana no Rīgas trešdien plkst. 12:20 - 15:20 Stambula 20:30 - 06:20 Katmandu.

2. diena Nepāla Ierašanās Katmandu 06:20. Izmitināšanās viesnīcā Boudnathā. Neliela atpūta pēc lidojuma. Svētības  saņemšana uz jatru no vecākās Nepālas Svayambudnath stupas un lielākās budistu stupas Boudnath.

3. diena Nepāla. Treks Chisapani (2115 m). Rīta joga. Pēc brokastīm, agri no rīta, braucam ar autobusu apmēram stundu uz Sundaridžal vietu, no kurienes sākam 3 dienu pārgājienu pa kalniem. Kalnu taka nav sarežģīta, bet ļoti gleznaina. Šī ir iespēja ātri pārslēgsies no ikdienas dzīves burzmas, emocionālā noguruma, ienirt kalnu klusumā un uztveres dziļumā.

Chisopani tulkojas kā «auksts ūdens». Šī vieta ir slavena ar savu apbrīnojamo dabu. Šeit jūs varat redzēt ūdenskritumus un sniegotos Himalajus. No šejienes paveras skaists skats uz Lantang kalnu grēdu un apkārtējiem kalniem.

4. diena Nepāla. Treks uz Nagarkotu (2195 m). Rīta joga. Pēc brokastīm mēs turpināsim ceļu uz Nagarkotu. Taka iet cauri himalaju kalniem, katrā posmā atklājot jaunas terases, džungļus un ciematiņus nepālas kalnos. Ja mums paveiksies un būs skaidrs laiks, mēs redzēsim Manaslu (8156 m) un Ganesh Himal kalnu grēdu, kas ietver četras virsotnes ar augstumu virs 7000 metriem un četrpadsmit ar vairāk nekā 6000 metriem. Nakšņojam vienā no skaistākajām Nepālas vietām Nagarkotā.

5. diena Nepāla. Treks uz Nalu un pārbraukšana uz Namobudd klosteri. Rītausma Nagarkotā var kļūt par neaizmirstamu skatu. Mēs celsies pirms rītausmas un dosimies uz īpašu vietu, kas piedāvā elpu aizraujošu skatu uz kalniem. Mēs novērosim, kā saule ausīs un sniega virsotnes pakāpeniski mainīs savu krāsu. Mākoņu jūra atradīsies pie mūsu kājām, it kā mēs būtu Debesīs.

Pēc brokastīm mēs turpināsim treku vēl dažas stundas uz Nalu, no kurienes sākas ceļš. Tur mūsu autobuss aizvedīs mūs uz Namobudd klosteri, kur mēs pavadīsim 3 neaizmirstamas dienas. 6. diena Nepāla. Namobudd klosteris. Namobudda stupa tiek uzskatīta par vienu no trim galvenām Katmandu ielejas stupām. Namobudd nozīmē "cieņa pret Budu." Šajā vietā, Buddha savā iepriekšējā dzimšanas reizē kā princis Semchen Chenpo, upurēja savu ķermeni, lai pabarotu izsalkušu tīģerieni ar tās mazuļiem. Ar to viņš saņēma pēdējo nopelnu, lai piedzimtu par Budhu un saņemtu atbrīvošanu no karmas apļa. Un mēs praktizēsim un meditēsim šajā svētīgajā vietā, lai virzītos pa garīgo ceļu. Rīta joga uz jumta ar skatu uz Himalaju, piedalīšanās ceremonijās (Pudžas) ar mūkiem rītausmā un krēslā, ēdienreizes kopā ar mūkiem, meditācijas un budistu prakses, vakarā - lekcijas. Nakšņojam viesu namā klostera teritorijā.

7. diena Nepāla. Namobudd klosteris. Namobudda budistu klosterī dzīvo, mācās un praktizē 300 mūki. Tur ir ļoti laibvēlīgi un mierīgi. No augšas paveras neaizmirstams skats uz ieleju, kas iezīmēta ar krāsainiem lūgšanu karogiem. Šeit dvēsele atpūšas un es gribas palikt mūžīgi!

Rīta joga uz jumta ar skatu uz Himalaju, piedalīšanās ceremonijās (Pudžas) ar mūkiem rītausmā un krēslā, ēdienreizes kopā ar mūkiem, meditācijas un budistu prakses, vakarā - lekcijas. Nakšņojam viesu namā klostera teritorijā.

8. diena. Nepāla. Katmandu. Rīta joga, meditācija un brokastis klosterī. Pēc brokastīm mēs atgriezīsimies Katmandu, kur mēs apmeklēsim vienu no hinduistu svētnīcām: Šivas Pashupatinath Zelta templi. Īpaša prakse un meditācijas Bagmati krastā.9. diena. Butāna. Paro - Thimphu. Rīta lidojums uz Butānu. Pēc vīzu formalitātēm, izmitināšanās viesnīcā Thimphu, Butānas galvaspilsētā. Paši butānieši savu valsti sauc par DRUK YUL, kas tulkojas kā "Pērkoņainā Pūķa zeme". Valsts ir atvērta ieceļošanai tikai kopš 1972. gada, tāpēc daudzējādā ziņā tā ir saglabājusi savu tīrību un oriģinalitāti. Butānieši ir ļoti viesmīlīgi cilvēki, bet viņi uzskata, ka ārzemnieki un viņu dzīvesveids nesniedz laimi. Viņi cenšas saglabāt savu kultūru un vērtības, tāpēc valsts ir slēgta brīvam tūrismam.

Par Butānas seno vēsturi informācija gandrīz nav saglabājusies. Ir zināms, ka 6. gadsimtā pirms mūsu ēras teritorijā, ko šobrīd aizņem Butāna, bija vairākas mazas valstis. Budisms 2. gadsimtā nonāca Butānā un 7. gadsimta vidū tas tika atzītts par Tibetas oficiālo reliģiju. Tas notika Tibetas karaļa - Songtsen Gampo - valdīšanas laikā. Lai saglabātu mieru reģionā, Songtsen Gampo pavēlēja uzcelt vairāk nekā 100 klosteru ap kalnu perimetru. Budisms mūsdienu Butānas teritorijā pamatīgi iesakņojās 8. gadsimtā, kad uz šīm zemēm ieradās izcilais garīgais skolotājs Guru Rimpoche (Padmasambhava).Ceturtais karalis Jigme Singje Wangchuk ieguva troni 1972. gadā. Viņa valdības laiks iezīmēja Butānas atklāšanu pasaulei: valstī tika atļauts iekļūt ārzemniekiem. Jigme Singje Wangchuk 2006. gadā atteicās no troņa par labu savam 26 gadus vecajam dēlam Jigam Khesaram Namgyal, kurš kļuva par jaunāko valdnieku pasaulē. Jaunais karalis beidzis Oksfordu.

Paro ieleja atrodas 2400 m augstumā. Vienīgā starptautiskā lidosta Butānā atrodas Paro pilsētā, tāpēc to nosauca par valsts gaisa vārtiem.

Tachogang Lhakhang. Klosteris tika uzcelts 1420. gadā, un to nodibināja kapteinis Tangtons Gyalpo pēc tam, kad viņš meditācijā saņēma no guru Rimpoche norādījumus un budas Amitabhas un Avalokitesvara svētības, lai uzbūvētu klosteri šajā vietā. Līdz šai dienai klostera pilnvarotie ir viņa pēcnācēji un saglabā meistara relikvijas.Tashichho-dzong (Tashichho Dzong). Pilsētas centrālajā daļā uz augstā kalna atrodas Tashicho-dzong klosteris "Svētīgās reliģijas cietoksnis". Varenā ēka atrodas pilsētas ziemeļu pusē, skaistās Wong Chu upes rietumu krastā. Pils tika uzcelta 13. gadsimtā kā klosteris, un tā tika atjaunota 60. gados.

Tas ir lielākais klosteris Butānā un valsts reliģiskais centrs. Šeit atrodas Viņa Majestātes Bhutānas karaļa tronis, ministru dzīvesvieta, lielākais valsts klosteris un Viņa Svētības Je Khenpo galvenā mītne - augstākā reliģiskā hierarhija Butānā, kas šeit vasarā tiek pārvietota ar 2000 mūkiem. Ārzemju tūristiem apmeklēt klosterī ir atļauts tikai rudens sākumā.

9. diena. Butāna. Timpu. Rīta joga, meditācija un brokastis. Mēs pavadīsim dienu Karalistes galvaspilsētā Thimphu. Šī ir viena no lielākajām pilsētām ar iedzīvotāju skaitu 100 tūkst.

Kuensel Phodrang. Pati lielākā Budhas sēdošā statuja ar augstumu vairāka kā 50 metru, atrodas kalna virsotnē. Statuja ir arī templis - tajā atrodas simts tūkstoši zelta Budas statuetes. No novērošanas laukuma paveras elpu aizraujošs panorāmas skats uz Thimphu ieleju.

Motithang Takin Preserve. Mēs apskatīsim rezervātu, kur mēs redzēsim unikālo Butānas endēmisko dzīvnieku TAKINA. Sākotnēji šeit tika organizēts mini zooloģiskais dārzs. Bet Butānas ķēniņš nolēma, ka dzīvnieku turēšana nebrīvē ir pretrunā ar budistu vērtībām. Zooloģiskais dārzs tika slēgts un dzīvnieki tika izlaisti, bet kaut kādu iemeslu dēļ Takins atteicās atstāt šīs vietas un palika..

Tiek uzskatīts, ka šis dzīvnieks parādījās kā brīnums, ko radīja tantriskais mistiķis Drukpa Kunley. Butānā ir arī citi unikāli floras un faunas pārstāvji, kas sastopami tikai šeit. Piemēram, zilās magones, zilās aitas un zeltainais langurs. Butānā jūs varat atrast arī bengālijas tīģeri, sniega leopardus, rejošos briežus, sarkano pandu un Himalaju lāčus.

Chakgankha Lhakhang (Changangkha Lakhang) 12. gadsimta klosteris. Šo vietu izvēlējās lama Pajo Shigpo, kas ieradās no Tibetas. Klosteris ir slavens ar to, ka vecāki tradicionāli ierodas šeit, lai saņemtu svētību saviem bērniem no aizsargājošās dievības Tamdrīna, kā arī lai dotu labvēlīgu vārdu jaundzimušajam. Saskaņā ar leģendu lama Pajo šeit savaldīja dēmonu un atstāja viņu, lai tas palīdzētu un aizsargātu bērnus. Šeit jūs varat veikt Mo zīlēšanu, tiek uzskatīts, ka vieta ir stipra un zīlēšana ir ļoti precīza.

Simtokha Dzong (Semtokha Dzong). Uz dienvidiem no Thimphu atrodas senākais nostiprinātais valsts klosteris Simtokho Dzong, kas celts 1629. gadā Šabdrungā. Viņš bija karalis un Drukpa Kagyu skolas  mūks, tiek uzskatīts par Butānas dibinātāju. Klostera vieta netika izvēlēta nejauši – tam bija jāpieskata dēmons, kas bija izšķīdis klints tuvumā. Oficiāli klosteris -  cietoksnis tiek saukts par “slepenās mantras dziļu nozīmes pili”. Simtokha tiek uzskatīts par pirmo dzongu, ko uzbūvēja Shabdrung un vecākais pilnībā saglabāts dzongs Butānā. Šodien Simtokkhā ir atvērts Butānas valodas un kultūras studiju institūts, kas studē budismu un māca Butānas valodu Dzong-ke.

Thangthong Dewachen Nunnery - sieviešu budistu klosteris tika uzbūvēts salīdzinoši nesen 1976. gadā un tur tagad dzīvo 60 mūķenes. Mēs apmeklēsim klostera teritoriju un redzēsim, kā viņas dzīvo un praktizē.

10. diena. Butāna. Thimphu Punakha. Rīta joga, meditācija un brokastis. Pēc agrām brokstīm, mēs dosimies uz Punakha caur Dochula pāreju (Dochula Pass 3100 m). Uz pārejas ieturēsim tējas pauzi, lai izbaudītu brīnišķīgos skatus uz Himalaju rajoniem. Labos laika apstākļos redzmi gandrīz visi 19 septiņtūkstošnieki, kas tikuši šai nelielajai valstij. Uz pārejas ir piemiņas vieta 108 stupām.

Chimi Lhakhang ir pazīstams kā „Auglības templis”, kas uzcelts 1499. gadā. Šī vieta ir saistīta ar Butāna kulta personību -  lamu Drukpa Künli. Šis tantriskais meistars ir pazīstams kā "Dievišķais neprātis". Viņš bija tantriķis un mahasiddh, apšaubīja garīgos modeļus un skatījumus, nosodīja viltus morāli un liekulību, apgaismoja savus studentus ar seksu, šokējošu praksi un tiešiem norādījumiem. Ar savu vieglo  roku radīto Lingamas tēlu kā auglības simbolu, tagad var redzēt gandrīz katrā mājā. Ar savu vajras palīdzību Drukpa Kunley pakļāva daudzus vietējos dēmonus.

Chimi Lakhang klosteris tika uzcelts vietā, kur Drukpa Künle iedresēja Dohulas pārejas dēmonieti. Ar savu "bezgalīgās uguns vadžras gudrību" palīdzību viņš uzvarēja viņu melnā suņa formā. Kaujas ar dēmoni vietā viņš uzcēla stupu, sakot „chi med, kas nozīmē „nav suņa”. Vēlāk, 15. gadsimtā, Drukpa Kunley brālēns šeit uzcēla klosteri, kura nosaukums ir tulkots: "Svētvieta, kurā nav suņa." Pats klosteris ir mazs, bet ļoti apmeklēts. Mēs nokļūsim klostera pagalmā, lai veiktu prakses un meditācijas.Klosteri sauc arī par "Auglības templi", kas slavens ar to, ka šeit neauglīgās sievietes var rast cerību uz bērna piedzimšanu. Šī pārliecība ir tik spēcīga, ka sievietes šeit ierodas pat no tādām attālām valstīm kā ASV un Japāna. Procedūra ir šāda: mūks svētī sievieti ar koka fallu, pēc tam viņai ir atļauts palikt pa nakti klosterī.

Punakha Dzong (Punakha Dzong) ir uzcelts gleznainā vietā pie upju sateces, starp vīriešu upi Po Chu un sievietes upi Mo Chu. Šī lieliskā cietokšņa pilnais nosaukums ir "Lielās laimes pils". Pat Padmasambhava prognozēja vīrieša Namgyal parādīšanos, kurš šeit uzbūvēs dzongu. Karali un mūku Šabdrungs, kurš 17. gadsimtā apvienoja Butānu, sauca arī par Namgyal. Punakha ir viens no pirmajiem dzongiem, kas būvēts ar retu izsmalcinātību. Pēc nāves Shabdrung tika apbedīts šajā dzongā. Dzonga iekšienē atrodas bibliotēka ar 108 Kandzuras izlasēm - budistu kanonu, kas rakstīts ar zelta burtiem, un karaļa relikviju krātuvi.

11. diena. Butāna. Punakha Paro. Rīta joga, meditācija un brokastis. Pēc brokastīm mēs dosimies uz Paro.  Rimpung Dzong (Rimpung Dzhong) tulkojas kā "cietoksnis uz akmeņu kaudzes". Šis cietokšņa klosteris ir Butānas vizītkarte. Iespējams, tā būs pirmā ēka, ko mēs pamanīsim, kad nolaidīsimies starptautiskajā lidostā Paro. Tas ir vissvarīgākais klosteris Paro ielejā, kas kalpoja arī kā cietoksnis, celts 16. gadsimtā. Vecajā tornī atrodas Ta-Dzoga Nacionālais muzejs. Klosterī tika filmētas dažas ainas Bertolucci filmā «Mazais Buddha».

12. diena. Butāna. Paro. Rīta joga, meditācija un brokastis.

Taktsang Lhakhang. Šodien ir Butānas ceļojuma kulminācija - agri no rīta mēs dosimies uz «Tīģera ligzdas» klosteri - tieši tā klostera nosaukums tiek tulkots no tibetiešu valodas.Šis ir slavenākais Butānas klosteris un viena no svētajām vietām valstī, senās arhitektūras šedevrs un viena no burvīgākajām karalistes vietām. Klosteris tika uzcelts ap alu, kurā guru Padmasabhava, kas ieradās šeit uz lidojošās tīģerienes muguras, meditēja 8. gadsimtā! Saskaņā ar vienu leģendu tīģeriene bija pieradināta dēmoniete, bet saskaņā ar citu, viņa dzīvesbiedrene, lielā jogiste Yeshi Tsogyal. Tīģeriene nolaidās uz šīm klintīm, tādējādi norādot vietu nākamajam klosterim. Nosēšanās vietā ir saglabājušies tīģerienes ķepu nospiedumi, bet alā - Meistara rokas nospiedumi. Tiek uzskatīts, ka Guru šeit meditēja 3 gadus 3 mēnešus 3 dienas un 3 stundas, lai uzvarētu alā dzīvojošos dēmonus. Kopš tā laika alu uzskata par svētu un daudzi pazīstami budisti ir gājuši garu ceļu, lai tajā varētu meditēt. Kopš 9. gadsimta daudzi tibetiešu svētie un dižciltīgi ieradās šeit, lai meditētu. Viņu vidū bija Milarepa un Šabdrungs. Padmasabhava ieviesa Mahajana budismu un kļuva par «Butānas svēto sargu».

Klosteris «planē» virs Paro ielejas. Viņš šķiet pielīmēts uz klints, kuras augstums ir 3120 m. Lai tur nokļūtu, jābrauc līdz Satsam. Turpinot ceļu pa mežu un klintīm, mēs pacelsimies 800 metrus virs ielejas, kas ved uz svētnīcu. Prakse un meditācija «Tīģera ligzdā ». Vakarā mēs apmeklēsim Paro vietējo tirgu un pavadīsim pēdējo nakti viesnīcā Paro.

14. diena. Lidojums uz Nepālu. Katmandu. Rīta joga, meditācija un pēc agrām rīta brokastīm, lidojums Paro-Katmandu. Brīva diena Katmandu pilsētā Bownath. Jūs varat pastaigāties pa suvenīru veikaliem, nopirkt Kala čakru vai tanka, apmeklēt tibetiešu ārstus, apmeklēt dziedošo trauku meistaru.

15. diena. Nepāla. Katmandu. Rīta joga un meditācija. Brīva diena Katmandu tuvumā pie lielākās budistu stupas Boudnath, ko sauc par «vēlmju piepildītāju ». Vakarā pēdējās vakariņas.

16. diena. Izbraukšana no Katmandu uz Rīgu. 07:35 - 12:55 Stambula, 14:50 - 17:50 Rīga (tikai 13 stundas ceļā un viena pārsēšanās)!